عروسک بافتنی چیست؟

عروسک بافتنی یا آمیگورومی (Amigurumi) به عروسک‌هایی گفته می‌شود که با استفاده از کاموا و به‌وسیله‌ی قلاب بافتنی یا میل بافتنی بافته‌ و با موادی که با نام کلی «الیاف» شناخته می‌شوند پر شده‌اند. البته نام آمیگورومی به تکنیک تولید این عروسک‌ها هم اشاره دارد و ریشه‌ی آن، درست مثل خاستگاه ابداع این تکنیک، به کشور ژاپن برمی‌گردد.

استفاده از کاموا، یا همان نخ بافته‌شده، برای تولید لباس، به‌ویژه برای فصول سرد، در ژاپن رواج بسیاری داشته و حتی سامورایی‌ها خود برای بافت لباس و بعضی از دیگر مایحتاج‌شان از کاموا استفاده می‌کرده‌اند. عروسک‌های بافتنی به‌شکل امروزی برای اولین بار در اوایل قرن بیستم در ژاپن بافته شدند و به‌تدریج به‌ سایر نقاط جهان رسیدند، تا جایی که در اوایل قرن بیست و یک به یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی در جهان تبدیل شدند.

تکنیک بافت عروسک‌های بافتنی امکان بافت عروسک‌های متنوعی مثل انواع عروسک دختر یا عروسک پسر که در زبان انگلیسی به‌نام Doll شناخته می‌شوند، یا انواع حیوانات جنگل، حیوانات مزرعه یا حیوانات دریایی و حتی عروسک‌هایی با اشکال فانتزی و تخیلی را به بافنده می‌دهد و به‌همین‌خاطر کاربرد بسیار گسترده‌ای پیدا کرده و پیوسته به محبوبیتش افزوده می‌شود.

برای بافت عروسک بافتنی ابتدا طراح عروسک نقشه یا پترن عروسک را طراحی می‌کند و آن را در اختیار بافندگان عروسک قرار می‌دهد. برای بافت عروسک بافتنی از انواع کاموا با ضخامت‌های مختلف و بافته‌شده با الیاف مختلف استفاده و قلاب یا میل بافتنی هم اغلب با توجه به ضخامت کاموا انتخاب می‌شود.

عروسک بافتنی ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که آن را نسبت به بسیاری از انواع عروسک، چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان، جذاب می‌کند. شاید بتوان مهم‌ترین ویژگی عروسک بافتنی را در دست‌سازبودنش دانست. صنایع دستی از آن‌جا که حاصل علاقه، حوصله و هنر هنرمند هستند، نسبت به تولیدات ماشینی احساس بهتری را به دیگران منتقل می‌کنند و روحی زنده دارند. مزیت دیگر عروسک‌های بافتنی این است که کودکان می‌توانند از اکثر آن‌ها استفاده کنند، بدون این‌که خطری متوجه‌شان باشد یا آسیبی ببینند. گذشته‌ازاین حالت دوست‌داشتنی عروسک بافتنی نه‌تنها کودکان که اغلب بزرگسالان را به خود علاقه‌مند می‌کند و می‌تواند به‌عنوان یک عنصر ارزشمند و دوست‌داشتنی برای دکوراسیون فضاهای مختلف استفاده شود. عروسک‌ بافتنی دوام بسیاری دارد و در بلندمدت کیفیت اولیه‌اش را حفظ می‌کند و مهم‌تر این‌که قابل شست‌وشو است و با شست‌وشوی صحیح می‌توان آلودگی‌های احتمالی روی آن را بدون خراب‌شدن عروسک برطرف کرد.

فرق عروسک بافتنی با میل و با قلاب چیست؟

اگرچه عروسک بافتنی یا همان آمیگورومی به تمامی عروسک‌هایی که با قلاب یا میل بافتنی بافته شده‌اند گفته می‌شود، بیشتر عروسک‌های بافتنی امروزی با قلاب بافته می‌شوند، چرا که قلاب آزادی عمل بیشتری را در اجرای طرح‌های مختلف به طراح می‌دهد و بسیاری از محدودیت‌های بافت با میل بافتنی را ندارد. در بعضی موارد برای بافت عروسک بافتنی از هر دو ابزار میل و قلاب بافتنی استفاده می‌شود.

عروسک بافتنی دختر و عروسک بافتنی خرگوش

همان‌طور که گفتیم عروسک بافتنی تنوع بسیاری در طرح دارد و اگر بگوییم بی‌نهایت طرح برای بافت عروسک بافتنی ممکن است بیراه نگفته‌ایم. از میان این طرح‌های بسیار متنوع، عروسک بافتنی دختر و عروسک بافتنی خرگوش بیش از دیگر طرح‌ها طرفدار دارند و بسیاری از افرادی که قصد خرید عروسک بافتنی را دارند، بیشتر یکی از این دو طرح را انتخاب می‌کنند.

منظور از عروسک بافتنی دختر، عروسک بافتنی‌ای‌ست که به‌شکل یک دختر بافته شده، اما این دختر می‌تواند حالت‌های مختلفی داشته باشد. عروسک دختر از شخصیت‌های شناخته‌شده، به‌ویژه کارکترهای دیزنی، درست مثل کارتون‌هایش طرفداران زیادی دارد و طراحان بسیاری هم به طراحی عروسک بافتنی پرنسس‌های دیزنی پرداخته‌اند. عروسک بافتنی کارکترهای دیگر مثل عروسک بافتنی فریدا کالو یا عروسک بافتنی آن شرلی نمونه‌های دیگری از عروسک بافتنی دختر هستند که بسیاری برای هدیه‌دادن انتخاب می‌کنند.

عروسک بافتنی پسر اگرچه به‌اندازه‌ی عروسک بافتنی دختر طرفدار ندارد، طرفدارانش کم نیستند و مدل‌های مختلفی برای عروسک بافتنی پسر، از کاراکترهای کارتونی مشهور مثل کریستوف در فروزن یا شخصیت‌های سرشناسی مثل مایکل جکسون، طراحی شده و بافته می‌شوند.

عروسک بافتنی خرگوش در بین انواع عروسک بافتنی حیوانات پرطرفدارتر است و به‌همین‌خاطر طرح‌های بسیار متنوعی به‌شکل خرگوش طراحی می‌شوند. اغلب طراحان و بافندگان با استفاده از خلاقیت‌شان، کاراکترهای جذاب، متفاوت و بسیار دوست‌داشتنی‌ای با الهام از خرگوش می‌سازند.

ویژگی‌های عروسک بافتنی پسرانه

عروسک‌های بافتنی به‌طورکلی برای همه‌ی افراد با هر جنسیت و سنی مناسب‌اند و خوشبختانه آن‌قدر تنوع دارند که هر فرد می‌تواند عروسک دلخواهش را پیدا کند. بنابراین تفاوت بارزی بین عروسک بافتنی دخترانه و عروسک بافتنی پسرانه وجود ندارد و شاید بهتر باشد در انتخاب عروسک برای پسربچه‌ها، و البته دختربچه‌ها، سلیقه و علاقه‌ی خودشان را معیار قرار دهیم.

عروسک بافتنی حیوانات

عروسک بافتنی حیوانات تنوع زیادی دارد و تقریباً تمامی حیواناتی که برای عموم افراد شناخته‌شده‌اند را شامل می‌شود. همان‌طور که گفتیم بین عروسک بافتنی حیوانات عروسک بافتنی خرگوش طرفداران نسبتاً بیشتری دارد و بعد از آن عروسک حیواناتی مثل عروسک بافتنی خرس،  عروسک بافتنی زرافه، عروسک بافتنی قورباغه، عروسک بافتنی فیل و عروسک بافتنی روباه طرفداران زیادی دارند.

در میان انواع عروسک بافتنی پرندگان عروسک‌هایی مثل عروسک بافتنی عروس هلندی، عروسک بافتنی جغد و عروسک بافتنی پنگوئن بسیار محبوب‌اند.

گذشته از این‌ها عروسک بافتنی حیوانات دریایی مثل عروسک بافتنی هشت‌پا یا اختاپوس، عروسک بافتنی لاکپشت و عروسک بافتنی اسب دریایی طرفداران بیشتری دارند.

عروسک بافتنی سایز بزرگ یا سایز کوچک؟

عروسک‌های بافتنی همه به یک اندازه نیستند و حتی عروسک‌هایی که براساس یک نقشه یا پترن بافته می‌شوند هم ممکن است از نظر اندازه مشابه هم نباشند. مهم‌ترین عاملی که اندازه‌ یا سایز عروسک بافتنی را تعیین می‌کند همین نقشه یا پترن است، اما علاوه بر این عامل عوامل دیگری مثل ضخامت کاموا، اندازه‌ی قلاب یا میل بافتنی و نوع بافت در کوچک یا بزرگ‌شدن عروسک بافتنی نقش دارند.

هنگام خرید اینترنتی عروسک بافتنی بهتر است حتماً به اندازه‌ی درج‌شده در مشخصات دقت کنید، چرا که در خرید آنلاین به‌غیر از تصویر عروسک و دقت به مشخصات ذکرشده برای آن راهی برای تشخیص سایز عروسک بافتنی ندارید. اگر در انتخاب عروسک بافتنی سایز بزرگ یا سایز کوچک تردید دارید، بهتر است هدف‌تان از خرید عروسک و البته بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید را به‌روشنی تعیین کنید. به‌عنوان مثال عروسک بافتنی سایز بزرگ معمولاً برای هدیه به نوزادان و کودکان کم‌سن‌وسال مناسب نیست و از سویی نمی‌باید عروسک‌ها، و به‌طورکلی اشیای، بسیار کوچک را در اختیار این کودکان قرار داد. بنابراین بهترین عروسک برای کودکان کم‌سن‌وسال عروسک بافتنی سایز متوسط است. به‌عنوان مثالی دیگر اگر می‌خواهید برای یک کودک تقریباً سه‌ساله یا بزرگ‌تر عروسک بخرید و محدودیت مالی نداشته باشید، احتمالاً عروسک بزرگ‌تر، او را بیشتر خوشحال خواهد کرد، اما چنان‌چه محدودیت مالی برای خرید عروسک بافتنی درنظر گرفته‌اید، بهترین گزینه خرید عروسک بافتنی سایز متوسط تا کوچک است.

خرید عروسک بافتنی

اگر به‌دنبال خرید عروسک بافتنی و به‌ویژه خرید اینترنتی عروسک بافتنی هستید، می‌توانید روی فروشگاه شیبافت حساب کنید. فروشگاه شیبافت یک فروشگاه اینترنتی عروسک بافتنی است. 

انواع عروسک بافتنی – از عروسک بافتنی پسر و دختر و شخصیت‌های مشهور گرفته تا عروسک‌های بافتنی حیوانات و به‌ویژه موجودات دریایی – در این فروشگاه عروسک بافتنی قابل‌سفارش هستند. از میان عروسک‌های بالا، بهترین موارد را برای خود انتخاب کرده، به‌صورت آنلاین سفارش دهید و منتظر ارسال عروسک‌های انتخابی‌تان باشید.